۵ توصیه کلیدی برای عکاسی حرفه ای با دوربین گوشی های هوشمند

یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶95
1984 بازدید

۱- نقطه فوکوس را از مرکز کادر دور کنید

اغلب ما به صورت غریزی تمایل داریم هنگام گرفتن عکس، سوژه را در مرکز کادر قرار دهیم. عکسی که به این روش ثبت می‌شود ممکن است خوب به نظر برسد ولی کاملا معمولی خواهد بود. با جابجا کردن نقطه‌ی فوکوس از مرکز کادر می‌توانید سوژه‌ را در محلی غیرمنتظره قرار داده و عکس جذاب‌تری خلق کنید.

amazing-iPhone-photos-01-doorbin-info

چرا در عکس بالا آسیاب بادی را در مرکز عکس قرار ندهیم؟ به این دلیل که با قرار دادن سوژه در سمت چپ کادر می‌توان تصویری غنی‌تر ثبت کرد که چشم بیننده را به سمت انعکاس‌های جذاب روی آب و منظره‌ی زیبای شهر در پس‌زمینه می‌کشاند.

amazing-iPhone-photos-02-doorbin-info

تنها با منتقل کردن نقطه‌ی اصلی به سمت یکی از دو لبه‌ی کادر، ابعاد جدیدی از محیط طبیعی سوژه آشکار خواهد شد. روشی مؤثر که به بیننده دید وسیع‌تری نسبت به زیبایی محل ثبت عکس می‌دهد.

amazing-iPhone-photos-03-doorbin-info

نقطه‌ی فوکوس در تصویر فوق، مجسمه زیبایی است که بر فراز شهر بوداپست قرار دارد. اگر مجسمه را در مرکز تصویر قرار داده بودیم به یک سیلوئت زیبا از آن می‌رسیدیم، ولی تمام عکس در همین خلاصه می‌شد. با منتقل کردن مجسمه به سمت راست کادر، موفق شدیم علاوه بر حفظ شکوه سوژه، نمایی مسحورکننده از غروب خورشید را هم در عکس بگنجانیم. تغییری کوچک که اجازه می‌دهد با آشکار کردن بخش‌های بیشتری از محیط اطراف سوژه، تجربه‌ی کامل‌تری از لحظات جادویی را با بینندگان به اشتراک بگذاریم.

 

۲- از کادرهای طبیعی استفاده کنید

کادربندی اطراف تصویر می‌تواند جذابیت بیشتری به عکس ببخشد. البته اپلیکیشن‌های متعددی برای این‌کار عرضه شده، اما اگر از عناصر طبیعی یا دست‌ساز به‌عنوان کادر عکس بهره بگیرید، نتیجه بسیار زیباتر از آب درخواهد آمد. در واقع با ساختن یک مرز کامل یا جزئی در اطراف سوژه می‌توانید توجه بیننده را به تصویر داخل کادر جلب کنید.

amazing-iPhone-photos-05-doorbin-info

در تصویر بالا، عکاس با قرار دادن حاشیه‌ی رود در داخل یک کادر طبیعی، به‌نوعی اهمیت این بخش را گوشزد نموده است!

برای یافتن یک فریم مناسب، ابتدا دوربین گوشی را مستقیما به‌سوی مرکز سوژه بگیرید، سپس چند قدم به عقب‌ رفته و در لبه‌های کادر به دنبال خط یا بافتی بگردید که می‌تواند نقش حاشیه را برای عکس بازی کند. پنجره‌ها، درب‌ها و حصارها برخی از آشناترین کادرهایی هستند که در زندگی روزمره به آن برخورد می‌کنیم.

amazing-iPhone-photos-06-doorbin-info

در طبیعت به کادرهای انتزاعی‌تری نظیر درختان، سایه‌ها، رودها و حتی ابرهای آسمان برخورد خواهید کرد. این کادرها می‌توانند چاشنی خلاقیت را به عکس‌های شما بیفزایند.

amazing-iPhone-photos-07-doorbin-info

در عکس بالا کوه و منظره‌ی سرسبز اطراف آن توسط ابرهای آسمان و سایه‌های روی زمین کادربندی شده است. در عکس زیر این تنه‌ی درخت و ساقه‌های آن هستند که سوژه‌ی اصلی (فرد در حال مطالعه) را در کادری طبیعی قرار داده‌اند.

amazing-iPhone-photos-08-doorbin-info

به یاد داشته باشید که هیچ قانون مشخصی در مورد شرایط ظاهری کادر وجود ندارد. هر چیزی که باعث جلب توجه به محل تمرکز عکس شما شود می‌تواند به‌عنوان یک کادر در نظر گرفته شود.

 

۳- کادر عکس را تا لبه پر کنید

کادرها تنها یکی از روش‌های مرسوم برای متمرکز کردن نگاه بیننده هستند. روش دیگر، عدم استفاده از کادر است! به این ترتیب که می‌توانید تصویر را کاملا با سوژه‌ی اصلی پر کنید تا تمرکز بیشتری روی آن ایجاد شود. با این روش چشم بیننده دیگر هیچ تردیدی در مورد سوژه‌ی اصلی عکس نخواهد داشت.

amazing-iPhone-photos-09-doorbin-info

این روش به‌ طور خاص برای نمایش دادن مجموعه‌ای از اشیاء مشابه مناسب است. زمانی که اجازه می‌دهید سوژه از لبه‌های کادر بیرون برود در واقع به ذهن بیننده این فرصت را داده‌اید تا بخش‌هایی را که نمی‌بیند تصور کند. این موضوع می‌تواند موجب پیدایش نوعی حس کثرت، نامتناهی بودن و مرموز بودن گردد!

amazing-iPhone-photos-10-doorbin-info

نکته مهم در استفاده از این تکنیک این است که از ایجاد هرگونه فضای خالی در لبه‌های کادر خودداری کنید تا سوژه، کل تصویر را به‌طور کامل بپوشاند. بدین ترتیب تاثیر عکس به بیشترین میزان خواهد رسید.

 

۴- دنبال الگوهای تکرارشونده بگردید

حلقه‌های تنه‌ی یک درخت، امواج اقیانوس و کلیدهای پیانو در چه چیزی با هم اشتراک دارند؟ همگی از الگویی تکرارشونده پیروی می‌کنند. جهان ما سرشار از الگو و تکرار است، ولی از آنجاکه چشم ما به این الگوها عادت کرده ممکن است به‌سادگی از زیبایی آن‌ها عبور کنیم.

amazing-iPhone-photos-11-doorbin-info

هرگاه متوجه این فرم‌ها و حرکات تکرارشونده در اطراف خود شوید، روشی کاملا جدید برای ثبت عکس‌های جذاب کشف کرده‌اید. خطوط راه‌آهن، تیرهای چراغ‌ برق، صندلی‌ها، سایه‌بان‌ها، شاخه‌ درختان، گلبرگ‌ها و تاثیر موج‌گونه‌ی باد روی ساقه‌های گندم، همه‌ و همه می‌توانند سوژه‌هایی بالقوه برای دوربین گوشی شما باشند.

amazing-iPhone-photos-14-doorbin-info

هرچقدر بیشتر به دنیای اطراف خود دقت بنگرید، الگوهای بیشتری برای عکاسی خواهید یافت.

 

۵- از خطوط راهنما برای روایت ماجرا استفاده کنید

هر عکاس باتجربه‌ای تایید خواهد کرد که خطوط راهنما یکی از قوی‌ترین ابزارها در عکاسی هستند. خطوط راهنما چشم بیننده را برای رسیدن به یک نقطه‌ی تمرکز در طول تصویر هدایت می‌کنند.

amazing-iPhone-photos-15-doorbin-info

خطوط راهنما را به‌عنوان شاهراه‎هایی در نظر بگیرید که توجه بیننده را به مرکز تصویر متصل می‌کنند. در برخی موارد ممکن است این خطوط چشم را از میان پیچ‌ و خم‌هایی حرکت دهند که بیننده را به اندکی درنگ دعوت می‌کند تا از منظره لذت بیشتری ببرد.

تصویر زیر از یک خط راهنمای کاملا آشنا یعنی پلکان بهره برده تا چشم بیننده را تا رسیدن به بالای عکس همراهی کند.

amazing-iPhone-photos-16-doorbin-info

در عکس زیر تمرکز بیننده ابتدا به سمت مه صبحگاهی جنگل و سپس به شیب تند پله‌ها و نرده‌های لغزنده‌ی ساخته‌شده از بامبو هدایت شده و در نهایت به جلوی تصویر می‌رسد.

amazing-iPhone-photos-17-doorbin-info

هر چیزی که چشم بیننده را به‌ سوی سوژه‌ی اصلی عکس هدایت کند را می‌توان جزو خطوط راهنما محسوب نمود. خطوط راهنمای ساده‌ای نظیر ریل راه‌آهن، جاده‌‌ی سرسبز جنگلی و حتی اشاره‌ی انگشت یا یک نگاه رازآلود..

amazing-iPhone-photos-18-doorbin-info

پیدا کردن خطوط راهنما می‌تواند کار دشواری باشد، استفاده از این تمرین چندمرحله‌ای شما را در یافتن آنها کمک خواهد کرد:

_ ابتدا از سوژه‌ی اصلی خود عکس بگیرید و آن را بررسی کنید.

_ سپس سعی کنید به این سؤال پاسخ دهید که آیا خط یا الگویی وجود دارد که به نقطه‌ی تمرکز مورد نظرِ شما اشاره کند؟

_ هرگاه یک خط راهنمای بالقوه یافتید آن را در یک ترکیب‌بندی جدید به کار گرفته و عکس دیگری بگیرید.

_ این پروسه را آن‌قدر تکرار کنید تا به تصویر نهایی مورد نظر برسید.

amazing-iPhone-photos-19-doorbin-info

دفعه بعد که برای عکاسی با دوربین گوشی خود، بیرون می‌روید، این ۵ نکته‌ی کلیدی را در ذهن داشته باشید. فرقی نمی‌کند کجا هستید، با استفاده از این نکات و یک گوشی با دوربین خوب، شما هم می‌توانید عکس‌هایی فوق‌العاده‌ ثبت کنید.

جدیدترین مقالات

محبوب ترین مقالات

مقالات پیشنهادی

تماس شما باعث دلگرمی ماست.
051-38442042 | 051-38443520