نگاهی به روند تکنولوژی عکاسی در فتوکینا ۲۰۱۴

دوشنبه ۱۹ تیر ۹۶95
1523 بازدید

در ده سال گذشته صنعت عکاسی تغییرات زیادی را تجربه کرده است. از سال 2008 صنعت عکاسی با افت اقتصادی وسیعی روبرو شد،  حوادث آب و هوایی مخربی در آسیا روی داد و خانواده جدیدی از محصولات وارد صحنه رقابت شد: گوشی‌های هوشمند. هر کدام از این اتفاقات به تنهایی می‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد، اما تمام آن‌ها در کمتر از یک دهه روی داد و تاثیر کل آن‌ها بر این صنعت بسیار عمیق بود.

در طی 8 سال گذشته موج‌های تکنولوژیکی مختلفی آمده و رفته است (مثلا سه بعدی) و بخش‌هایی از بازار – مانند دوربین‌های ارزان قیمت ببین و بگیر – تقریبا ناپدید شده است. در این میان ردپای پیشرفت‌هایی که اولین دهه‌ی تصویرسازی دیجیتال را رقم زده بود، دیگر دیده نمی‌شود. اکنون انگیزه زیادی برای خرید یک دوربین دیجیتال وجود ندارد، چون احتمالا مدلی که سال پیش خریده‌اید هنوز بسیار خوب است. البته این خبر خوبی برای مشتریان  است، اما برای سازندگان دوربین‌های دیجیتال مشکل‌ساز خواهد بود.

فتوکینای امسال اندکی بی‌سر و صدا بود، اما می‌توان آن را مهم‌ترین نمایشگاه سال‌های اخیر به حساب آورد. فتوکینای 2014 را می‌توان با دو نشانه جدید معرفی کرد: معرفی Panasonic's Lumix DMC-CM1 و ورود دوربین ویدئویی RED Epic Dragon 6K. قابل توجه است که هیچکدام از این دوربین‌ها در رده دوربین‌های مرسوم قرار ندارند. CM1 یک دوربین گوشی‌ هوشمند اندرویدی  با دوربینی با قابلیت غیر معمول (سنسور 1 اینچ) است و RED Epic Dragon یک دوربین حرفه‌ای ویدئویی است، اما دوربینی که می‌تواند عکس‌های RAW با رزولوشن بالا هم بگیرد.
جهت‌گیری در مسیر آینده
این ابزارها را "نشانه" نامیده‌ایم نه از آن جهت که در کوتاه مدت تاثیری بر تصویر سازی دیجیتال مصرفی خواهد گذاشت ، (CM1 تنها در چند کشور عرضه می‌شود و RED Epic بیش از 25000 دلار قیمت دارد)  بلکه بخاطر تغییری است که نشان می‌دهند. هر دو وسیله نشان‌دهنده یک بازتعریف تدریجی از عکاسی مرسومی است که برای مدتی اتفاق افتاده است (  و نباید مسیر Lytro's Illum را که به مسیری متفاوت در آینده اشاره می‌کند فراموش کنیم).

خوشمان بیاید یا نه واقعیت این است که در این دنیای رو به توسعه، برای بسیاری از مردم، گوشی‌های هوشمند جای دوربین‌های فشرده معمولی را گرفته‌اند. هر روز تعداد بی‌شماری عکس با گوشی‌های هوشمند گرفته می‌شود و برای بسیاری از مردم، گوشی‌های هوشمند دوربین اصلی یا تنها دوربین‌شان است.
سامسونگ با تولید و عرضه دوربین‌های گالکسی در فتوکینای 2012 اولین قدم جدی را در این مسیر برداشت. CM1 پاناسونیک اما محصول متفاوتی است. در حالی که دوربین گالکسی یک دوربین با لنز زوم و رابط اندروید بود، CM1 اولین گوشی با لنز فیکس اما با سنسوری بسیار بزرگ است. و پاناسونیک عرضه آن را نه در CES یا IFA، بلکه در فتوکینا انجام داد – بزرگ‌ترین نمایشگاه تجاری عکاسی دنیا. اهمیت سمبولیک چنین تصمیمی را نباید از نظر دور داشت.
RED Epic Dragon کلا وسیله متفاوتی است، که در این دوره فتوکینا توجه زیادی را بخود جلب کرد. توجه و علاقه عکاسان به ویدیوی 4K+ اکنون اثبات شده است – چرا نباید تصاویر 8MP را که با سرعت 60  fps ضبط می‌شود دوست نداشته باشیم؟ اما RED Epic Dragon این تکنولوژی را به سطح جدیدی ارتقا داده است. این دوربین 6K می‌تواند فریم‌های ثابت 19 MP را تا سرعت 100 fps ضبط کند. نکته بسیار مهم  این است که این تصاویر در فرمت تصویر RAW ذخیره می‌شوند. تصاویر ثابت Dragon را می‌توان در ACR فتوشاپ یا دیگر نرم‌افزارهای تبدیل فایل خام سازگار باز کرد و به همان روشی که روی تصاویر دوربین‌های عکاسی کار می‌کنیم، پردازش کنیم.

 

جدیدترین مقالات

محبوب ترین مقالات

مقالات پیشنهادی

تماس شما باعث دلگرمی ماست.
051-38442042 | 051-38443520