نکات عکاسی شهری در شب

سه شنبه ۳۰ آبان ۹۶95
1678 بازدید

 

با کوتاه تر شدن روزها، مجال بسیار خوبی برای عکاسی شبانه در شهر وجود دارد. شهرنشینی و مناطق شهری می تواند در تاریکی قابل مشاهده باشد، اغلب در ساعات شلوغی زمانی که تصاویر شگفت انگیز در محفوظیت نسبی قرار دارند.

 

لوازم

سه پایه - شما برای تقویت کارتان میتوانید با سایر فرم ها پیش بروید اما به خوبی یک سه پایه مستحکم نیستند. اکثر نوردهی های شما شاید 5-10 ثانیه و یا بیشتر باشد.

کابل / ریموت - این امر کمک می کند تا از لرزش و تکان خوردن دوربین جلوگیری میکند.

نورسنج / کارت با مدت زمان نوردهی نوشته شده بر روی  آن در فواصل یک سوم. نوردهی ها در شب می توانند  کاملا طولانی باشند. به خصوص برای استفاده کنندگان فیلم که در آن شکست متقابل نور تبدیل به یک مشکل می شود. همانطور که طولانی ترین زمان نوردهی بیشتر دوربین ها می تواند 30 ثانیه محاسبه شود، شما اغلب موقعیت هایی را پیدا خواهید کرد که ابن قابلیت می تواند افزایش یلبد. به نظر من داشتن یک نورسنج که از عهده نوردهی های گسترده تر برآید بسیار مفید است.

دوربین که به شما اجازه می دهد درISO های بالاتر کار کنید و نویز کمتری داشته باشد.

 

 

چک لیست

مطمئن شوید که لنزها و سنسورتان (فرض برعکاسی دیجیتال است) تمیز هستند. عکاسی شبانه گرایش بیشتری به نشان دادن گرد و غبار و کثیفی تجهیزات دارد. زمانی که شروع به عکاسی شبانه می کنید، کثیف بودن تجهیزاتتان شما را شگفت زده خواهد کرد.  بررسی کنید آیا دوربین شما دارای عملکرد قفل آینه است (معمولا این عملکردهای در دوربین ها سفارشی ست) یا اگر دوربین شما این را داشته باشد، عکاسی در نمای زنده فراهم خواهد بود. من شخصا حالت زنده را دوست دارم، نمایی که در مشاهده محیط تاریک بسیار تاثیرگذار است.  نوردهی درست در شاتربا سرعت بسیار پایین می تواند مشکل ساز شود و اغلب با حدس و گمان همراه است. عکاسی با فرمت RAW می تواند به شما در انعطاف پذیری پس از پردازش کمک کند.

 

ایمنی

قبل از بررسی در موضوعات ممکن، فقط یک توضیح کوتاه درباره ایمنی هست. شاید هنوز زود باشد، اما بازهم شما باید معقول بوده و ایمنی شخصی را در ذهن داشته باشید. در صورت امکان با یک یا دو دوست کار کنید و مراقب یکدیگر باشید. به مناطق پرجمعیت و با نورپردازی خوب بروید. این فضاها تصاویر بهتری ایجاد می کنند، و معمولا نیز امن ترند.

 

مکان ها

اکنون تجهیزات خود را آماده کرده اید، شروع به فکر کردن درباره نوع  و مکان عکس هایی که می خواهید بگیرید بکنید. این بسیار وسوسه انگیز است که به جایی مراجعه کنید و سپس به دنبال چیزی برای عکاسی بگردید. گزینه بهتر این است که در مورد نوع کار فکر کنید و سپس یک مکان مناسب را انتخاب کنید. با این حال، گاهی اوقات شما خوش شانس هستید و چیزی به شما ارائه می شود که می توانید عکس های خوبی بگیرید.

 

 

افق های مرئی

افق مرئی شهرها، اهداف واضح برای عکاسی شبانه هستند؛ چرا که بسیاری از ساختمانهای اداری برای شب روشنایی دارند. بناهای تاریخی مانند کلیساها اغلب نورپردازی شبانه دارند. درست مثل بسیاری از مکان های صنعتی که 24 ساعت کار می کنند. اگر شما تصميم دارید که از مکان های صنعتی عکس بگیرید، در فاصله خوبی از موقعیت قرار بگیرید. با این حال من زمانیکه در شب به همراه یک دوربین و سه پایه غول پیکر به حومه لندن رفتم سورپرایز شدم. فکر می کردم که جرات دیده شدن با یک سه پایه در شب را ندارم. آنچه که من مشاهده کردم عده زیادی از عکاسان دیگر بود که همه سه پایه را حمل و به صورت آشکارا در خیابان ها استفاده می کردند.

 

آب و هوای مرطوب

فکر نکنید که آب و هوای بد مناسب نیست چرا که پیاده روهای خیس نور چراغ های ساختمان و ترافیک را منعکس می کنند و می توانند جذاب باشند. هنگام عکس برداری از اجسام متحرک، باید در نظر بگیرید که سعی بر خلق چه اثری را دارید و برای رسیدن به این هدف چه سرعت شاتری مناسب است. برای مثال اگر شما از یک اتومبیل عکاسی می کنید چراغهای جلو به خوبی نشان داده می شوند، اما وقتی ماشین سریع حرکت میکند و سرعت شاتر طولانی است، تنها چیزی که دیده میشود، دنباله نور است. با نور دهی های کوتاه تر، شما احتمالا برخی از اتومبیل ها و همچنین دنباله نورشان را در تصویر خواهید داشت.

 

نور دهی های طولانی

شما می توانید از نور دهی های طولانی تر به نفع خود استفاده کنید، مثلا هنگام عکاسی شبانه از مردم، بنظر می رسد افرادی که نشسته و یا ایستاده اند به خوبی دیده می شوند اما کسانی که در پشت تصویر در حال حرکت اند به طور واضح دیده نمی شوند.

 

نمایش دادن

وقتی در حال نمایش عکس هستید، حتما پوشش viewfinder را ببندید تا از ورود نور جلوگیری کند و بر زمان نوردهی تأثیر بگذارد. به نظر می رسد دوربین های مختلف دارای سطوح گوناگون حساسیت هستند، اما هر دوربینی که من استفاده کرده ام، گزینهunderexposed  را داشته حتی اگر viewfinder را در نور دهی های طولانی غیرفعال نکرده باشم. نمایش صحیح یک وظیفه کامل است که بر پایه حدس و گمان کار می کند، بنابراین اگر شک دارید کافی است جلو دوربین قرار بگیرید. اگر شما مایل هستید نقطه نمایش را بر اساس هیستوگرام دوربین در نظر بگیرید، آگاه باشید، احتمال دارد که هیستوگرام از هر دو طرف کاهش  یابد. این مکان ها کاملا تاریک خواهند شد و دیگر مناطق روشن اند و هیچ جزئیاتی ندارند. گاهی اوقات کادر بندی عکس ها ارزشمند بوده و راهی ست برای اطمینان از این که شما از آن تصاویر راضی هستید.

 

 

زمان روز

ممکن است عجیب باشد اما زمان روز، یا شاید شب، بسیار مهم است. اغلب حساسیت برای عکاسی شبانه هنگامی است که آسمان سیاه و تاریک می شود. در حالیکه ممکن است کنتراست شدیدی برای نور ساختمان ها ایجاد کند. احتمالا لازم است تصویر را کوچک کنید. با این حال بنظر نمی رسد، در اوایل روز، نورپردازی ساختمان ها بسیار قوی باشد. لذا، با توجه به موضوعی که شما در نظر دارید به زمان روز یا شب فکر کنید و در هنگام انتخاب ترکیب خود نیز این را در نظر بگیرید.

 

رنگ چراغ ها

یکی دیگر از جاذبه های عکاسی شبانه، رنگ چراغ های مورد استفاده در بسیاری از مکان ها است. به عنوان مثال، روشنایی خیابان معمولا زرد است و نور بخار جیوه و فلورسانس است (که اغلب در محیط های صنعتی یافت می شود) سبز رنگ است. در حالی که این ترکیب نوری صحنه ها در تصویر می تواند جذاب باشد. گاهی اوقات لازم است اقدامات زیادی برای مقابله با این شرایط انجام دهید. واضح ترین گام این است که اطمینان حاصل کنید که دوربین شما به AWB تنظیم شده است اما این وضعیت تمام شرایطی را که در آن قرار دارید را تصحیح نمی کند. کاربران فیلم ممکن است با یک چالش جدی مواجه شوند زیرا نوردهی طولانی می تواند تغییر رنگ غیر قابل پیش بینی را در فیلم ایجاد کند، اگر چه این امر می تواند بسیار جذاب باشد.

 

به طور خلاصه، از تجهیزات صحیح با تکنیک خوب استفاده کنید، موضوع، ترکیب و رویکرد خود را انتخاب کنید و شما می توانید تصاویری از شب در شهر خود را عکاسی کنید. بیش از همه، به یاد داشته باشید که به مناطق شلوغ بروید تا ایمن بمانید.

جدیدترین مقالات

محبوب ترین مقالات

مقالات پیشنهادی

تماس شما باعث دلگرمی ماست.
051-38442042 | 051-38443520